Dane kontaktowe


ul Św Michała 43
61-119 Poznań
NIP 521-382-55-08

 

serwisokien@serwis-okien-poznan.pl

 

 +48 735175745

 

 


Wyświetl większą mapę


Wymiana uszczelek okiennych i drzwiowych

W nowoczesnych oknach (zarówno tych w wersji standard jak i tych o podwyższonej izolacyjności) montowane są dwa rodzaje uszczelek: przyszybowe i przylgowe – nazywane też oporowymi. Jedne i drugie powinny być zaporą dla niepożądanych czynników: wody, wiatru, hałasu i kurzu.

 

Uszczelki znajdujące się przy szybie są zawsze dwie (z obu stron pakietu szybowego), a przylgowe są dwie lub trzy – w systemach ze środkową uszczelką. Zdecydowanie najczęściej jednak spotyka się systemy bez tej środkowej. To właśnie dzięki dobrym uszczelkom okna są szczelne, a zamykają się cicho.

Obecnie wykonywane są głównie z EPDM (inaczej APTK) lub tworzywa TPE. Jakość ich jest zbliżona, ale jednak uszczelki okienne wykonane z EPDM są bardziej elastyczne i w naszym przekonaniu lepsze dla użytkownika. Niestety jeszcze do niedawna trochę problemów przysparzało zastosowanie uszczelek w kolorach innych niż czarne. Przyczyną była ograniczona możliwość barwienia, a każda zmiana koloru wpływała jednak negatywnie na jakość. W chwili obecnej problem ten znalazł rozwiązanie w postaci uszczelki Bikolor. Jest to uszczelka czarna powlekana tylko w widocznych miejscach cienką warstwą innego koloru. Dzięki temu zachowuje najważniejszą zaletę czarnej – elastyczność przy jednoczesnej estetyce szarej. Tylko kilka firm na świecie wytwarza uszczelki w tej technologii.

Z kolei główną zaletą TPE jest termozgrzewalność, co pozwala producentom okien na dokładniejsze uszczelnienie naroży – właśnie poprzez zgrzewanie.

Niezależnie od materiału wykonania każda dobra uszczelka powinna być odporna na działanie warunków atmosferycznych oraz cechować się bardzo dobrą plastycznością, pozwalającą po każdym odkształceniu na bardzo szybki powrót do pierwotnego kształtu.

Uszczelki tak samo jak inne elementy okna stopniowo tracą swoje właściwości. Degradację tą można spowolnić poprzez regularne ich czyszczenie i konserwację. Dość często widujemy zaniedbane, stwardniałe, zgniecione  kilkuletnie uszczelki w których są jeszcze pozostałości po budowie czy remoncie. Dla przedłużenia trwałości wystarczy je dokładnie czyścić i co najmniej raz w roku przesmarować specjalnym środkiem do ich konserwacji.

Kiedy okna są nieszczelne nie zawsze od razu trzeba dokonywać wymiany uszczelki. Szczelność okien  możemy sprawdzić w prosty, tradycyjny sposób – za pomocą kartki papieru wsuwanej pomiędzy skrzydło i ościeżnicę. Jeśli przy zamkniętym oknie papier swobodnie się wsuwa i wysuwa to najpierw powinno się spróbować naprawy przez regulację okna, bo często to wystarczy i uszczelek (bynajmniej na razie) nie trzeba zmieniać. Każde stosowane we współczesnych oknach okucie obwiedniowe ma również pewien zakres regulacji docisku skrzydła do ościeżnicy i czasami wystarcza jego zwiększenie. Jeżeli dokonana regulacja okna nie spowodowała dobrego przylegania skrzydła do ościeżnicy to wtedy powinniśmy dokonać wymiany uszczelek, bo po kilku czy kilkunastu latach eksploatacji bez odpowiedniego konserwowania mogły stracić swoją pierwotną elastyczność i już być za twarde. Takie uszczelki należy wymienić na nowe o takim samym lub chociaż zbliżonym przekroju.

Wymiany uszczelki w oknie PCV czy drewnianym nie można zastępować poprzez dokładanie  jeszcze następnych, samoprzylepnych – takie „naprawy” bowiem już też widywaliśmy. Ich skutek jest odwrotny od zamierzonego.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że doklejanie dodatkowych uszczelek grozi uszkodzeniem okuć okiennych i wypaczeniem skrzydeł, powodując zamiast oszczędności dodatkowe, niepotrzebne wydatki.

Uszczelnianie przy pomocy taśmy klejącej – chociaż dość popularne – też nie jest za dobrym rozwiązaniem.